Malaysia

Sukan

Teknologi

Muzik

Harga Minyak Terkini Petrol RON95 RON97 Diesel Tahun 2017



Malaysia telah melaksanakan sistem baru penentuan harga minyak RON95 dan Diesel menggunakan kaedah pengapungan terkawal berasaskan harga minyak mentah dunia mulai 1 Disember 2014.

Harga runcit bahan api, minyak petrol RON95, RON97 dan diesel boleh bertukar setiap bulan bergantung kepada harga purata bulanan pasaran minyak dunia. Ini bermakna, jika harga pasaran minyak mentah dunia meningkat, harga runcit RON95 dan diesel juga akan meningkat dan begitu juga sebaliknya. Namun, ianya juga turut bergantung kepada kadar tukaran mata wang Ringgit.

Kemaskini: Bermula April 2017 kerajaaan telah memperkenalkan mekanisme baru penentuan harga runcit minyak secara mingguan pada setiap hari Khamis.

Senarai Harga Runcit Petrol RON95, RON97 & Diesel di Malaysia Sepanjang Tahun 2017


Bulan Januari 2017
Harga runcit petrol RON95, Diesel dan Euro5 naik 20 sen/liter dan RON97 naik 15 sen/liter
  • RON95 : RM 2.10/liter
  • RON97 : RM 2.40/liter
  • DIESEL : RM 2.05/liter
  • EURO5 : RM 2.15/liter

Bulan Februari 2017
Harga runcit petrol RON95 dan RON97 naik 20sen/liter dan diesel naik 10 sen/liter
  • RON95 : RM 2.30/liter
  • RON97 : RM 2.60/liter
  • DIESEL : RM 2.15/liter
  • EURO5 : RM 2.25/liter

Bulan Mac 2017
Harga runcit petrol RON95 dan RON97 kekal. Harga diesel naik 5 sen/liter.
  • RON95 : RM 2.30/liter
  • RON97 : RM 2.60/liter
  • DIESEL : RM 2.20/liter

Bulan April 2016
Minggu 1 (30 Mac - 5 April 2017)
  • RON95 : RM 2.13/liter (- 0.17 sen)
  • RON97 : RM 2.41/liter (- 0.19 sen)
  • DIESEL: RM 2.11/liter (- 0.09 sen)

Minggu 2 (06 - 12 April 2017)
  • RON95 : RM 2.16/liter (+ 0.03 sen)
  • RON97 : RM 2.43/liter (+ 0.02 sen)
  • DIESEL: RM 2.03/liter (- 0.03 sen)

Minggu 3 (13 - 19 April 2017)
  • RON95 : RM 2.24/liter (+ 0.08 sen)
  • RON97 : RM 2.52/liter (+ 0.09 sen)
  • DIESEL: RM 2.06/liter (+ 0.03 sen)

Minggu 4 (20 - 26 April 2017)
  • RON95 : RM 2.27/liter (+ 3sen)
  • RON97 : RM 2.54/liter (+ 2 sen)
  • DIESEL: RM 2.21/liter (+ 5 sen)

Bulan Mei 2017
Minggu 1 (27 April - 3 Mei 2017)
  • RON95 : RM 2.21/liter (- 6sen)
  • RON97 : RM 2.49/liter (- 5 sen)
  • DIESEL: RM 2.14/liter (- 7 sen)

Minggu 2 (4 Mei - 10 Mei 2017)
  • RON95 : RM 2.11/liter (- 10sen)
  • RON97 : RM 2.39/liter (- 10 sen)
  • DIESEL: RM 2.08/liter (- 6 sen)

Minggu 3 (11 Mei - 17 Mei 2017)
  • RON95 : RM 2.01/liter (- 10sen)
  • RON97 : RM 2.29/liter (- 10 sen)
  • DIESEL: RM 1.95/liter (- 13 sen)

Minggu 4 (18 Mei - 24 Mei 2017)
  • RON95 : RM 2.08/liter (+ 7 sen)
  • RON97 : RM 2.36/liter (+ 7 sen)
  • DIESEL: RM 1.99/liter (+ 4 sen) 

Minggu 5 (25 Mei - 31 Mei 2017)
  • RON95 : RM 2.12/liter (+ 4 sen)
  • RON97 : RM 2.40/liter (+ 4 sen)
  • DIESEL: RM 2.03/liter (+ 4 sen

Bulan Jun 2017
Minggu 1 (01 Jun - 07 Jun 2017)
  • RON95 : RM 2.10/liter (- 2 sen)
  • RON97 : RM 2.38/liter (- 2 sen)
  • DIESEL: RM 2.02/liter (- 1 sen

Minggu 2 (08 Jun - 14 Jun 2017)
  • RON95 : RM 2.05/liter (- 5 sen)
  • RON97 : RM 2.31/liter (- 7 sen)
  • DIESEL: RM 1.94/liter (- 8 sen)  

Minggu 3 (15 Jun - 21 Jun 2017)
  • RON95 : RM 1.98/liter (- 7sen)
  • RON97 : RM 2.24/liter (- 7 sen)
  • DIESEL: RM 1.88/liter (- 6 sen) 

Minggu 4 (22 Jun - 28 Jun 2017)
  • RON95 : RM 1.91/liter (- 7sen)
  • RON97 : RM 2.17/liter (- 7 sen)
  • DIESEL: RM 1.88/liter  

Bulan Julai 2017
Minggu 1 (29 Jun - 05 Julai 2017)
  • RON95 : RM 1.89/liter (- 2 sen)
  • RON97 : RM 2.15/liter (- 2 sen)
  • DIESEL: RM 1.84/liter (- 4 sen)

Minggu 2 (06 Julai - 12 Julai 2017)
  • RON95 : RM 1.93/liter (+ 4 sen)
  • RON97 : RM 2.19/liter (+ 4 sen)
  • DIESEL: RM 1.91/liter (+ 7 sen) 

Minggu 3 (13 Julai - 19 Julai 2017)
  • RON95 : RM 1.97/liter (+ 4 sen)
  • RON97 : RM 2.22/liter (+ 3 sen)
  • DIESEL: RM 1.96/liter (+ 5 sen) 

Minggu 4 (20 Julai - 26 Julai 2017)
  • RON95 : RM 1.97/liter (+ 4 sen)
  • RON97 : RM 2.22/liter (+ 3 sen)
  • DIESEL: RM 1.96/liter (+ 5 sen) 

Minggu 5 (27 Julai - 02 Ogos 2017)
  • RON95 : RM 2.03/liter (+ 6 sen)
  • RON97 : RM 2.28/liter (+ 6 sen)
  • DIESEL: RM 1.99/liter (+ 3 sen) 

Bulan Ogos 2017
Minggu 1 (03 Ogos - 09 Ogos 2017)
  • RON95 : RM 2.07/liter (+ 4 sen)
  • RON97 : RM 2.32/liter (+ 4 sen)
  • DIESEL: RM 2.05/liter (+ 6 sen)

Minggu 2 (10 Ogos - 16 Ogos 2017)
  • RON95 : RM 2.12/liter (+ 5 sen)
  • RON97 : RM 2.39/liter (+ 7 sen)
  • DIESEL: RM 2.06/liter (+ 1 sen)

Minggu 3 (17 Ogos - 23 Ogos 2017)
  • RON95 : RM 2.15/liter (+3 sen)
  • RON97 : RM 2.43/liter (+4 sen)
  • DIESEL: RM 2.04/liter (-2 sen) 

Minggu 4 (24 Ogos - 30 Ogos 2017)
  • RON95 : RM 2.15/liter (+0 sen)
  • RON97 : RM 2.43/liter (+0 sen)
  • DIESEL: RM 2.01/liter (-3 sen) 

Bulan September 2017
Minggu 1 (31 Ogos - 06 September 2017)
  • RON95 : RM ?/liter (- ? sen)
  • RON97 : RM ?/liter (- ? sen)
  • DIESEL: RM ?liter (- ? sen) 

* Harga runcit minyak petrol RON95, RON97 dan Diesel akan dikemaskini setiap minggu. Jangan lupa untuk bookmark Ctrl + D :)

Lagu Tema Rasmi Sukan SEA Kuala Lumpur 2017


Tiga lagu tema rasmi Sukan SEA ke-29 Kuala Lumpur #KL2017





*****
Tunjuk Belang - monoloQue x Lan x maliQue

Lagu & Lirik: loQue
Lirik (MaliQue): MaliQue
Penerbit: loQue

LIRIK

[VERSE]
Jangan gentar!
Jangan sesekali menyerah kalah,
Jangan takut!
Selagi nyawa di kandung badan,
Ayuh lawan! Kita lawan
Sampai titisan darah
Yang terakhir,
Belum berakhir..
Semangatku takkan luntur,
Selagiku belum uzur...

[CHORUS]
Bangkit bersama sama,
Bersama takluk dunia...
Bangkit bersama sama,
Bersama bertarung nyawa..

Kita juara!
Kita semua juara...
Bangkit bersama sama,
Bersama takluk dunia..

[CODA]
Bangkitlah!
Bangkit bersama sama!

[MALIQUE VERSE 1]
Di kala gemuruh nusa mengantisipasi
Kemenangan hanya dibatas imaginasi
Arena bergema, semangat dibakar
Mahkota diburu, sejarah dilakar
Harapan disandar, amanahnya digandar
Seteru dihantar, didamparnya terlantar
Senjatanya dah digilapkan
Tak punya ruang 'tuk kesilapan
Demi seinci biarkan diri bermandi darah
Demi sedetik jangan biarkan emas dijarah
Dan demi tiga puluh dua juta roh bertaruh
Ayuh kitalah sang pewaris salasilah jaguh
Jika tersungkur rasa kecil, bangkit bagai gergasi
Telinga dengar boleh, di hati kata pasti
Perit payah ditanggung tekad dan ikhtiar
Air mata ditampung sehingga bendera berkibar
Ya ayuh bangkit

[BRIDGE]
Biar putih tulang, jangan putih mata
Ayuh bangkitlah bersama sama
Slagi Nyawa di kandung badan!
Ayuh lawan ! Kita lawan !

Biar mati tewas tersingkir,
Shingga titisan darah terakhir,
Slagi Nyawa di kandung badan,
Ayuh lawan ! Kita lawan !

(MALIQUE VERSE OUTRO)
Rombongannya gah berarakkan panji
Sepuluh kesemuanya jagoan bertandang
Senyuman diumpankan, bencana dijanji
Tunjukkan siapa tuan empunya gelanggang
Selagi ada belang, selagi bernadi
Ngauman dilaungkan, taringnya dilaram
Di puncak singgahsana mahkota menanti
Mereka bersemadi, kita bersemayam
[CHORUS]
Bangkit bersama sama,
Bersama takluk dunia...
Bangkit bersama sama,
Bersama bertarung nyawa..

Kita juara!
Kita semua juara...
Bangkit bersama sama,
Bersama takluk dunia..

[CODA]
Bangkitlah!
Bangkit bersama sama!

[MALIQUE VERSE 1]
Di kala gemuruh nusa mengantisipasi
Kemenangan hanya dibatas imaginasi
Arena bergema, semangat dibakar
Mahkota diburu, sejarah dilakar
Harapan disandar, amanahnya digandar
Seteru dihantar, didamparnya terlantar
Senjatanya dah digilapkan
Tak punya ruang 'tuk kesilapan
Demi seinci biarkan diri bermandi darah
Demi sedetik jangan biarkan emas dijarah
Dan demi tiga puluh dua juta roh bertaruh
Ayuh kitalah sang pewaris salasilah jaguh
Jika tersungkur rasa kecil, bangkit bagai gergasi
Telinga dengar boleh, di hati kata pasti
Perit payah ditanggung tekad dan ikhtiar
Air mata ditampung sehingga bendera berkibar
Ya ayuh bangkit

[BRIDGE]
Biar putih tulang, jangan putih mata
Ayuh bangkitlah bersama sama
Slagi Nyawa di kandung badan!
Ayuh lawan ! Kita lawan !

Biar mati tewas tersingkir,
Shingga titisan darah terakhir,
Slagi Nyawa di kandung badan,
Ayuh lawan ! Kita lawan !

(MALIQUE VERSE OUTRO)
Rombongannya gah berarakkan panji
Sepuluh kesemuanya jagoan bertandang
Senyuman diumpankan, bencana dijanji
Tunjukkan siapa tuan empunya gelanggang
Selagi ada belang, selagi bernadi
Ngauman dilaungkan, taringnya dilaram
Di puncak singgahsana mahkota menanti
Mereka bersemadi, kita bersemayam


*****
Bangkit Bersama - Dayang Nurfaizah


Lagu: Rakyat Malaysia
Lirik: Rakyat Malaysia
Penyanyi: Dayang Nurfaizah
Penerbit: Dato' Ramli M.S.


LIRIK


Cinta ini, cinta yang mulia
Tercipta sudah, bandingan tiada
Tak berbeza, tiada warna
Batasan tiada, antara semua
Semangat mu, api yang membara
Kesetiaan untuk Negara ku

Bersama, semua, satu suara
Sambutlah, temasya, kebangaan kita
Berbeza tiada antara kita
(Bangun, bangun, semua) bangkit bersama

Impian, ku harapkan, muga terlaksana
Walau apa rintangan, ditentangi jua
Genggaman, juara, lembaran sejarah
Di hati ku hanya, kamu juara agung ku

Kesungguhan, dan keyakinan
Yang membawa, kejayaan

Bersama, semua, satu suara
Sambutlah, temasya, kebangaan kita
Berbeza tiada antara kita
(Bangun, bangun, semua) bangkit bersama

Impian, ku harapkan, muga terlaksana
Walau apa rintangan, ditentangi jua
Genggaman, juara, lembaran sejarah
Di hati ku hanya, kamu juara agung ku


*****
So Many Hands - Mia Palencia

Penerbit : Tiara Jacquelina
Komposer : Mia Palencia
Lirik: Mia Palencia


LIRIK

Hear...
At the edge of the morning
A nation is rising

And we see the fight
Hear...
At the edge of the morning
The shadow is fading
And I see the light
Hmm... hmm...
Hear...
We just like a river
Tradition runs deep and future unclear
As the whole world is watching
Voices are singing
Does anyone hear?
Ohhhh. Ohhh...
I want to be stronger
I want to burn brighter than I ever be
I want to be bravier
I want to stand tough for all I believe
And we'll rise together
And there to be better than we ever dreamed
So many hands
So many hands
Carry me
Bersama kita membina
Bersama kita membara
Bersama kita bersuara
Bersama
Bersama kita membina
Bersama kita membara
Bersama kita bersuara
Bersama
I want to be stronger
I want to burn brighter than I ever be
I want to be bravier
I want to stand tough for all I believe
And we'll rise together
And there to be better than we ever dreamed
So many hands
So many hands
So many hands
So many hands
Carry me
Hmmm... hmmmm.
Hear
At the end of a journey
I look behind me
And what will I see?


#KL2017 #BangkitBersama

Senarai Pungutan Pingat Malaysia Sukan SEA 2017 Kuala Lumpur


Sukan SEA ke-29 Kuala Lumpur 2017

Tempat: Kuala Lumpur, Malaysia
Tarikh: 19 - 30 Ogos 2017
Tema: "Rising Together"(Bangkit Bersama)
Maskot: Harimau Malaya (Rimau)
Stadium Utama: Kuala Lumpur Sports City



Malaysia menghantar seramai 844 orang atlet pada temasya yang diadakan 2 tahun sekali ini. Bagi edisi Sukan Sea ke-29 kali ini, kontinjen Malaysia meletakkan sasaran 111 pingat emas dan menjadi juara keseluruhan. Semoga berjaya kepada semua atlet negara!


Kedudukan Pungutan Pingat Malaysia Sukan SEA Kuala Lumpur 2017


No.  NegaraEMASPERAKGANGSAJUMLAH
1MALAYSIA503732119
2SINGAPURA27232474
3VIETNAM27192470
4THAILAND17303481
5INDONESIA15173264
6FILIPINA10152045
7MYANMAR45817
8BRUNEI0156
9LAOS0112
10KEMBOJA0055
11TIMOR LESTE0000



Senarai Pungutan Pingat Malaysia Sukan SEA 2017 Mengikut Hari


    Hari    Tarikh   Emas    Perak    Gangsa 
-3  16.08.2017 (Rabu) 1 1 2
-2  17.08.2017 (Khamis) 3   2   1
-1  18.08.2017 (Jumaat) 3 1 0
0  19.08.2017 (Sabtu) 0 0 2
1  20.08.2017 (Ahad) 9 9 4
2  21.08.2017 (Isnin) 8 6 5
3  22.08.2017 (Selasa) 16 12 8
4  23.08.2017 (Rabu) 10 6 10
5  24.08.2017 (Khamis) 0 0 0
6  25.08.2017 (Jumaat) 0 0 0
7  26.08.2017 (Sabtu) 0 0 0
8  27.08.2017 (Ahad) 0 0 0
9  28.08.2017 (Isnin) 0 0 0
10  29.08.2017 (Selasa) 0 0 0
11  30.08.2017 (Rabu) 0 0 0

Jumlah 50 37 32


*Pungutan pingat terkini Sukan SEA 2017- Kemaskini: 23.08.2017 - 10.15 malam


Senarai Nama Atlet Malaysia Pemenang Pingat Emas Mengikut Acara di Sukan SEA 2017 


Sepak Takraw (1 Emas)

1. Chinlone Acara 3 (Linking) Lelaki

Memanah (5 Emas)

2. Memanah Compound Berpasukan Wanita
3. Memanah Compound Berpasukan Lelaki
7. Juwaidi Mazuki & Fatin Nurfatehah (Memanah Compound Berpasukan Campuran)
18. Memanah Recurve Berpasukan Wanita
19. Memanah  Recurve Berpasukan Lelaki

Renang Berirama  (2 Emas)

4. Gan Hua Wei (Rutin Solo Teknikal)
11.  Gan Hua Wei & Lee Yhing Huey (Rutin Duet Bebas)

Renang (4 Emas)

5. Kevin Yeap Soon Choy (10km Renang Perairan Terbuka Lelaki)
6. Heidi Gan (10km Renang Perairan Terbuka Wanita)
23. Welson Sim Wee Sheng (Renang 400m Gaya Bebas Lelaki)
47. Welson Sim Wee Sheng (Renang 200m Gaya Bebas Lelaki)

Ekuestrian (3 Emas)

8. Endurance Berpasukan Lelaki - Sultan Mizan Zainal Abidin
9. Endurance Individu Lelaki - Sultan Mizan Zainal Abidin
28. Ekuestrian Dressage Berpasukan (Qabil Ambak, Nur Quzandria, Quek Sue Yian, Edric Chin Hon)

Wushu (6 Emas)

10.Yeap Wai Kin (Wushu Optional Jianshu Lelaki)
12. Loh Jack Chang (Wushu Taijijian Lelaki)
15. Diana Bong (Wushu Nanquan Wanita)
17. Yeap Wai Kin (Wushu Optional Qiangshu Lelaki)
25. Ho Mun Hua (Wushu Optional Nanquan Lelaki)
26. Loh Jack Chang (Wushu Compulsory 3rd Taijiquan Lelaki)

Ragbi (1 Emas)

14. Ragbi 7 Sebelah Lelaki

Bowling (4 Emas)

16. Muhammad Rafiq Ismail (Bowling Individu Lelaki)
21. Alex Liew & Syafiq Ridhwan (Bowling Beregu Lelaki)
39. Muhammad Rafiq Ismail / Sin Li Jane (Tenpin Boling Beregu Campuran)
43. Sin Li Jane, Shalin Zulkifli, Esther Cheah (Tenpin Boling Trio Wanita)

Terjun (0 Emas) 

0.
0. 

Gimnastik (4 Emas)

24. Gimnastik Artistik Berpasukan Wanita
29. Tan Fu Jie (Gimnastik Artistik Kekuda Berpelana Lelaki)
30. Jeremiah Loo (Gimnastik Artistik Kekuda Berpelana Lelaki)
31. Tan Ing Yueh (Gimnastik Artistik Melombol Wanita)
41. Farah Ann Abdul Hadi (Gimnastik Artistik Senaman Lantai Wanita)

Pencak Silat (0 Emas)

0.
0. 

Petanque (1 Emas)

34. Muhamad Hafizudin Mat Daud (Petanque Perseorangan Lelaki)
0. 

Snooker (0 Emas)

0.
0. 

Olahraga (4 Emas)

33. Muhammad Irfan Sham (Lempar Cakera Lelaki)
40. Khairul Hafiz Jantan  (100 Meter Pecut Lelaki)
42. Jackie Wong (Baling Tukul Besi Lelaki)
46. Elena Goh Ling Yin (10,000 Meter Jalan Kaki Wanita)
50. Muhd Hakimi Ismail (Lompat Kijang Lelaki)

Skuash (0 Emas)

48. Andrea Lee Jia Qi / Rachel Mae Arnold (Skuasy Beregu Wanita)
49. Syafiq Kamal / Ng Eain Yow (Skuasy Beregu Lelaki)

Menembak (2 Emas)

22. Benjamin Khor Cheng Jie (Menembak Double Trap Lelaki)
32. Alia Sazana Azahari (Menembak 25m Pistol Wanita)

Berbasikal (2 Emas)

20. Mohd Harrif Saleh (Berbasikal Lebuhraya Kriterium Lelaki)
27. Berbasikal Lebuhraya Ujian Masa Berpasukan Lelaki
(Nik Mohd Azwa, Ahmad Lutfi, Ameer Kamal, Ameen Kamal)

Pelayaran (1 Emas)

38. Pelayaran Optimist Berpasukan Campuran
0. 

Ski Air (0 Emas)

0.
0. 

Hoki (0 Emas)

0.
0. 

Bola Keranjang (0 Emas)

0.
0. 

Badminton (0 Emas)

0.
0. 

Karate (5 Emas)

35. Celine Lee (Karate Kata Individu Wanita)
36. Lim Chee Wei (Karate Kata Individu Lelaki)
37. S. Senthil Kumaran (Karate Kumite Bawah 60kg Lelaki)
44. Syakilla Salni Jefry Krisnan (Karate Kumite Bawah 55kg Wanita)
45. Sharmendran Ragonathan (Karate Kumite Bawah 75kg Lelaki)


Majulah sukan untuk negara! #MalaysiaBoleh #BangkitBersama #KL2017

PES 2017 (PC) PTE Patch 6.0 - New Season 2017/2018


PES 2017 merupakan siri ke-16 Pro Evolution Soccer dan telah dilancarkan pada bulan September 2016. Untuk siri PES 2017, Konami telah mendapat lesen penuh untuk pasukan utama seperti FC Barcelona, Liverpool FC, Borussia Dortmund, River Plate, SC Coronthians, CR Flamengo dan Red Bull Brasil. PES 2017 juga mendapat lesen bagi semua pasukan yang bertanding dalam Serie A (kecuali Juventus), Serie B, Ligue 1, Ligue 2, Dutch Eredivisie, CBF Brasileirao dan AFC Champions League. Untuk senarai lengkap boleh layari laman web pes.konami.com.

Peminat PES pastinya sedia maklum bahawa kekurangan utama PES adalah tidak mendapat lesen rasmi bagi semua pasukan, liga, kejohanan, stadium dan lain-lain. Namun, kekurangan ini boleh diatasi dengan install patch yang boleh dimuat-turun secara percuma. Fungsi patch ini secara umumnya adalah untuk menperbetulkan nama pasukan, logo dan jersi, menambah kasut dan bola terbaru, termasuk mengemaskini pemain baru selepas jendela perpindahan pemain dan banyak lagi.

Patch terbaik untuk PES 2017 (PC) setakat ini ialah dari PTE Team yang juga mengeluarkan patch terbaru untuk siri game Pro Evolution Soccer sebelum ini.

Note: This is user mod or customization for PES 2017. NOT the crack or the installer of the game itself.

Senarai Filem Melayu Terbaru 2017


Berikut ialah senarai filem Melayu dan filem tempatan terbaru yang akan datang di pawagam seluruh Malaysia bagi tahun 2017. Senarai filem Melayu / tempatan terkini akan dikemaskini setiap bulan.